Zapraszamy na szkolenie
ARKUSZ ORGANIZACJI SZKOŁY I PRZEDSZKOLA. WPŁYW ZAPISÓW W ARKUSZU NA FINANSE.
TERMIN: 17.03.2020 r., godz. 09.00-14.00
CENA: 400 zł (wliczone materiały szkoleniowe, certyfikat, serwis kawowy, obiad)
MIEJSCE: Ek, dokładne miejsce zostanie podane przed szkoleniem
INFORMACJA: Agata Musiałkiewicz, tel. 506 081 961
Adresaci: pracownicy JST
- Uwarunkowania prawne.
- Harmonogram opracowywania, uzgadniania i zatwierdzania arkusza organizacji.
- Wzór arkusza organizacji. Informacje wymagane przepisami prawa. Informacje dodatkowe. Przypadek przedszkola i szkoły.
- Oddziały i ich wielkość. Przedszkole. Klasy I-III szkół podstawowych. Integracyjne. Specjalne. Sportowe.
- Oddziały łączone.
- Podział na grupy. Języki. WF. Informatyka. Komputer tańszy od godziny pracy nauczyciela.
- Ramowe plany nauczania:
- obowiązkowe zajęcia edukacyjne;
- dodatkowe zajęcia edukacyjne;
- zajęcia rewalidacyjne;
- zajęcia w ramach kkz;
- zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zindywidualizowana ścieżka kształcenia;
- doradztwo zawodowe;
- zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów. Godziny do dyspozycji dyrektora szkoły.
- Nauczanie indywidualne.
- Świetlica szkolna.
- Wynagrodzenia nauczycieli.
- Wymiary etatów nauczycieli. Pensum wynikające z przepisów prawa. Pensum ustalane przez organ prowadzący. Pensum łączone. Przykłady i kalkulator.
- Etat przeliczeniowy.
- Godziny ponadwymiarowe. Korzyści i ograniczenia. Wymiar finansowy godzin ponadwymiarowych z punktu widzenia dyrektora szkoły i jednostki samorządu terytorialnego.
- Kiedy godzina ponadwymiarowa jest dla jednostki samorządu terytorialnego realnie darmowa? Czy może to wiedzieć sam dyrektor szkoły? Kiedy godzina ponadwymiarowa stanowi realny wydatek samorządu i ile on wynosi? Przykłady i kalkulator.
- Czy stopień awansu zawodowego nauczyciela kosztuje samorząd? Punkt widzenia dyrektora, a samorządu. Wpływu awansu zawodowego na sytuację ekonomiczną samorządu. Kalkulator.
- Kwalifikacje nauczycieli – klucz do oszczędnego budżetu.
- Wpływ zapisów w arkuszu na budżet szkoły i budżet samorządu. Optymalizacja wydatków.
Szkolenie poprowadzi- Daria Pietrzykowska– Przez 7 lat pracownik Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na początku w Wydziale Analiz w Departamencie Ekonomicznym jako pracownik odpowiedzialny za kwestie planowania i wykonywania budżetu w układzie tradycyjnym i zadaniowym. Potem pracownik w Departamencie odpowiedzialnym za finansowanie zadań oświatowych, później jako Naczelnik Wydziału Statystyki odpowiedzialny za system informacji oświatowej. Autor m.in. ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, w tym przepisów określających zasady dotowania szkół i placówek niesamorządowych (autor definicji: podstawowa kwota dotacji, wskaźnik zwiększający, statystyczna liczba uczniów, najbliższa gmina/powiat). Autor nowelizacji ustawy o systemie informacji oświatowej zmieniającej SIO na system dostępny przez przeglądarkę internetową.-
lub Grzegorz Pochopień- Przez 6 lat pracownik Ministerstwa Finansów, później przez 9 lat pracownik Ministerstwa Edukacji Narodowej. W Ministerstwie Edukacji Narodowej na początku Naczelnik Wydziału Analiz w Departamencie Ekonomicznym, a potem przez 6 lat pełnił funkcję Dyrektora Departamentu odpowiedzialnego za System Informacji Oświatowej oraz za finansowanie zadań oświatowych, w tym za opracowanie corocznego algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej.Autor m.in. ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, wcześniej przepisów w zakresie tzw. dotacji przedszkolnej, tzw. dotacji podręcznikowej oraz dotacji dla szkół i placówek niesamorządowych (autor definicji: podstawowa kwota dotacji, wskaźnik zwiększający, statystyczna liczba uczniów, najbliższa gmina/powiat).Absolwent Matematyki Finansowej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Master of Business Administration na Uniwersytecie Warszawskim.