Zapraszamy na szkolenie
SYSTEM INFORMACJI OŚWIATOWEJ- JAK WPROWADZAĆ DANE DO SYSTEMU. WPROWADZANIE DANYCH PRZEZ SZKOŁY I PLACÓWKI
TERMIN: 23.09.2019 r., godz. 10.00-15.00
CENA: 360 zł (wliczone materiały szkoleniowe, certyfikat, serwis kawowy, obiad)
MIEJSCE: Łomża, Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, ul. Wojska Polskiego 113
INFORMACJA: Agata Musiałkiewicz, tel. 506 081 961
Celem szkolenia jest poznanie tzw. nowego systemu informacji oświatowej w praktyce. Szkolenie jest przeznaczone dla pracowników szkół wprowadzających dane do systemu, ale także dla pracowników samorządu, którzy muszą kontrolować czy dane, które przekazała szkoła są prawidłowe oraz którzy przekazują dane do RSPO.
W ramach szkolenia przeprowadzone zostaną ćwiczenia na rzeczywistej (szkoleniowej) aplikacji systemu informacji oświatowej. Prowadzący szkolenie na aplikacji nowego SIO pokaże, jak wprowadzać dane do poszczególnych modułów nowego SIO.
Szkolenie będzie przeprowadzone na rzeczywistej (szkoleniowej) aplikacji nowego SIO. Wówczas każdy Uczestnik wspólnie z Prowadzącym będzie mógł wykonywać kolejnego zadania na aplikacji nowego SIO.
Prowadzący szkolenie, oprócz technicznych aspektów funkcjonowania aplikacji, przekaże informacje dotyczące merytorycznych aspektów wprowadzania danych do SIO. Osoby wprowadzające dane do SIO przy przekazywaniu danych są zobowiązane stosować merytoryczne wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej, tak aby dane wprowadzone do SIO były poprawne pod kątem naliczenia subwencji oświatowej dla samorządu. W przypadku błędnie wprowadzonych danych i zawyżenia subwencji samorząd musi zwrócić te środki, a w przypadku zaniżenia subwencji nie może wystąpić o jej zwiększenie z tytułu błędu w SIO.
Ponadto za pomocą nowego SIO od tego roku uczniowie są zgłaszani do egzaminu ósmoklasisty (w kolejnych latach do innych egzaminów), a w przypadku szkół dotowanych dodatkowo przekazanie danych do SIO jest warunkiem otrzymania dotacji na 2019 rok.
Program szkolenia:
- Aspekty prawne – ustawa o systemie informacji oświatowej: ochrona danych osobowych, udzielanie upoważnień, ustawowe obowiązki dyrektora szkoły w związku z uczniem niezweryfikowanym z rejestrem PESEL (współpraca z urzędem stanu cywilnego), prawidłowy sposób rejestrowania orzeczeń i opinii (współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną), zmiany w ustawie, które zgodnie wejdą w życie 1 stycznia 2019 r., itd. Realizacja powyższych obowiązków w aplikacji SIO.
- Dane osobowe w SIO a RODO.
- Terminy przekazywania danych do SIO.
- Udzielenie upoważnienia do dostępu do bazy danych SIO. Prezentacja na aplikacji nowego SIO, jak złożyć wniosek i uzyskać dostęp do bazy danych SIO.
- Prezentacja na aplikacji nowego SIO, jak wprowadzać dane do systemu przez przedszkole, szkołę lub placówkę w każdym z modułów: Podmiot, Uczeń, Nauczyciel, Dane zbiorcze.
- Prezentacja na aplikacji nowego SIO, jak wprowadzać dane do systemu przez jednostkę samorządu terytorialnego w każdym z modułów: RSPO, Dane zbiorcze.
- Prezentacja operacji grupowych usprawniających pracę w nowym SIO: filtry, grupowe operacje w module Uczeń i Nauczyciel.
- Prawidłowe zgłaszanie uczniów do egzaminu ósmoklasisty – można tego dokonać tylko poprzez nowe SIO).
- Wprowadzanie danych do nowego SIO w kontekście naliczenia części oświatowej subwencji ogólnej dla samorządu. Aspekty merytoryczne dotyczące wprowadzania danych do nowego SIO.
- Potwierdzanie prawdziwości danych w nowym SIO do naliczenia subwencji oświatowej dla samorządu: omówienie zestawienia zawierającego dane z nowego SIO do naliczenia subwencji oświatowej dla samorządu, omówienie procedury potwierdzenia prawdziwości zestawiania subwencyjnego – rola samorządu w potwierdzaniu danych subwencyjnych ze szkół i terminy ustawowe, jak i do kiedy można poprawić błąd w nowym SIO w kontekście ustawowych terminów naliczenia subwencji na danych z nowego SIO. Okres możliwych korekt danych SIO i brak możliwości takich korekt po określonej dacie. Konsekwencje niewprowadzenia danych oraz wprowadzenia ich niezgodnie ze stanem faktycznym (zwrot nienależnie pobranej subwencji, 5-letni okres kontroli).
- Raporty w strefie dla zalogowanych. Kontrola poprawności danych subwencyjnych z punktu widzenia jednostki samorządu terytorialnego. Możliwości i ograniczenia.
- Praca z instrukcjami do nowego SIO – jak sprawnie i szybko znaleźć odpowiedź na pojawiające się pytania, dotyczące technicznych i merytorycznych aspektów wprowadzania danych.
Szkolenie poprowadzi- Daria Pietrzykowska– Przez 7 lat pracownik Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na początku w Wydziale Analiz w Departamencie Ekonomicznym jako pracownik odpowiedzialny za kwestie planowania i wykonywania budżetu w układzie tradycyjnym i zadaniowym. Potem pracownik w Departamencie odpowiedzialnym za finansowanie zadań oświatowych, później jako Naczelnik Wydziału Statystyki odpowiedzialny za system informacji oświatowej. Autor m.in. ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, w tym przepisów określających zasady dotowania szkół i placówek niesamorządowych (autor definicji: podstawowa kwota dotacji, wskaźnik zwiększający, statystyczna liczba uczniów, najbliższa gmina/powiat). Autor nowelizacji ustawy o systemie informacji oświatowej zmieniającej SIO na system dostępny przez przeglądarkę internetową.